dijous, 27 de desembre de 2018

CALENDARI I DATES DE LES SORTIDES - ANY 2019

CALENDARI DE LES SORTIDES GUIADES "BLAUET BIRDING TOURS/BBT" A CATALUNYA - ANY 2019



GENER

 SORTIDA TOT EL DIA (BLAUET BIRDING TOURS/BBT)
    PARC NATURAL DELS AIGUAMOLLS DE L'ALT EMPORDÀ
      Plana Litoral Empordanesa
        Alt Empordà (Girona)
    Data: Dissabte, 19 de gener de 2019


Calàbria agulla (Gavia arctica)
Ànec negre (Melanitta nigra)









Esmerla (Falco columbarius)
Arpella pàl·lida (Circus cyaneus)















MARÇ


·      SORTIDA TOT EL DIA (BLAUET BIRDING TOURS/BBT)
AIGUAMOLLS DEL BAIX EMPORDÀ
AIGUAMOLLS DE PALS – EL TER VELL – GOLA DEL TER
Plana Litoral Empordanesa
Baix Empordà (Girona)

Data: Dissabte, 23 de març de 2019

Batallaire (Philomachus pugnax)
Gamba roja pintada (Tringa erythropus)


Daurada grossa (Pluvialis apricaria)








Xarrasclet (Anas querquedula)











ABRIL

·     SORTIDA TOT EL DIA (BLAUET BIRDING TOURS/BBT)
ESTEPES DE LLEIDA
§  SECANS DE LA NOGUERA
Depressió Central occidental-Sector serres marginals
Noguera (Lleida)
Data: Dissabte, 13 d'abril de 2019

Esparver cendrós (Circus pygargus)
Àguila marcenca (Circaetus gallicus)














Cucut reial (Clamator glandarius)
Sisó (Tetrax tetrax)













Xixella (Columba oenas)
Torlit (Burhinus oedicnemus)



Calàndria (Melanocorypha calandra)
Botxí meridional (Lanius meridionalis)














MAIG


·      SORTIDA TOT EL DIA (BLAUET BIRDING TOURS/BBT)
PARC NATURAL MASSÍS DEL GARRAF-LA FALCONERA
Sistema Mediterrani central litoral-Sector serra litoral
Baix Llobregat-Garraf (Barcelona)
Data: Dissabte, 11 de maig de 2019


Mascarell comú (Morus bassanus)




Falcó pelegrí (Falco peregrinus)


Corb marí emplomallat (Phalacrocorax aristotelis)
Baldriga balear (PufFinus yelkouan)

Tallarol emmascarat (Sylvia hortensis)
Tallarol trencamates (Sylvia conspicillata)
Oreneta cua-rogenca (Cecropis daurica)
Trobat (Anthus campestris)












SETEMBRE


·      SORTIDA TOT EL DIA (BLAUET BIRDING TOURS/BBT)
PARC NATURAL DE LA SERRA DEL CADÍ-MOIXERÓ
Pre-pirineu oriental septentrional
Berguedà-Cerdanya (Barcelona-Girona)
Data: Dissabte, 28 de setembre de 2019

Trencalòs (Gypaetus barbatus)
Àguila daurada (Aquila chrysaetos)
Aligot vesper (Pernis apivorus)




Picot negre (Dryocopus martius)


Trencapinyes (Loxia curvirostra)
Pica-soques blau (Sitta europaea)

Reietó (Regulus regulus)
Pinsà borroner (Pyrrhula pyrrhula)


























OCTUBRE

  • SORTIDA TOT EL DIA (BLAUET BIRDING TOURS/BBT)
SERRA DEL BOUMORT – VALL DE CARREU - PANTÀ DE SANT ANTONI
(GRANS RAPINYAIRES, OCELLS AQUÀTICS I CÉRVOLS)
Pre-pirineu central interior
Pallars Jussà (Lleida)
Data: Dissabte, 19 d'octubre de 2019


Voltor negre (Aegypius monachus)



Trencalòs (Gypaetus barbatus)










Àguila daurada (Aquila chrysaetos).



Pinsà mec (Fringilla montifringilla)

Merla d'aigua (Cinclus cinclus)
Durbec (Coccothraustes coccothraustes)


Cérvol comú (Cervus elaphus)




    

DESEMBRE

·      SORTIDA TOT EL DIA (BLAUET BIRDING TOURS/BBT)
§  ESTEPES DE CASTELLDANS
§  RESERVA NATURAL DE MAS DE MELONS I ALFÉS
 (LA MILLOR ZONA ESTÈPICA DE CATALUNYA)
        Depressió Central occidental
           Garrigues - Segrià (Lleida)
Data: Dissabte, 14 de desembre de 2019

Ganga (Pterocles alchata). Pin-tailed Sandgrouse.
Sisó (Tetrax tetrax). Little Bustard.








Àguila daurada (Aquila crysaetos). Golden Eagle.
Esmerla (Falco columbarius). Merlin.









Còlit negre (Oenanthe leucura). Black Wheatear.


Arpella pàl·lida (Circus cyaneus). Hen Harrier.
Reserva de Mas de Melons-Matxerri. Foto: Dani Díaz-Diethelm/Blauet Birding Tours(BBT)

dissabte, 6 d’octubre de 2018

PARC NATURAL DEL DELTA DE L'EBRE

TIPUS DE SORTIDA: TOT EL DIA (BLAUET BIRDING TOURS/BBT)
PARC NATURAL DEL DELTA DE L'EBRE
Sistema Mediterrani Litoral meridional
Baix Ebre-Montsià
Tarragona
Dissabte, 06 d'octubre de 2018
CIENTÍFIC CATALÀ CASTELLÀ ANGLÈS QUANTITAT OBSV.
I
Cygnus olor Cigne mut  Cisne Vulgar Mute Swan 1 D E
Tadorna tadorna Ànec blanc  Tarro Blanco Common Shelduck 1   E
Anas strepera Ànec griset  Ánade Friso Gadwall 10   A
Anas penelope Ànec xiulador  Silbón Europeo Eurasian Wigeon 6   M,F. PA
Anas platyrhynchos Ànec collverd  Ánade Azulón Mallard 160   M,F.MA
Anas clypeata Ànec cullerot  Cuchara Común Northern Shoveler 25 D M,F.MA
Netta rufina Xibec Pato Colorado Red-crested Pochard 2   M,F.A
Tachybaptus ruficollis Cabusset  Zampullín Común Little Grebe 5   A 
Podiceps cristatus Cabussó emplomallat  Somormujo Lavanco Great Crested Grebe 5   A
Phalacrocorax carbo Corb marí gros  Cormorán Grande Great Cormorant 51   MA
Botaurus stellaris Bitó comú  Avetoro Común Eurasian Bittern 1 MD E
Ixobrychus minutus Martinet menut  Avetorillo Común Little Bittern 3 D E
Ardeola ralloides Martinet ros  Garcilla Cangrejera Squacco Heron 2   PA
Bubulcus ibis Esplugabous  Garcilla Bueyera Cattle Egret 13   A
Egretta garzetta Martinet blanc  Garceta Común Little Egret 25   MA
Egretta alba Agró blanc  Garceta Grande Great Egret 13 D MA
Ardea cinerea Bernat pescaire  Garza Real Grey Heron 31   MA
Ciconia ciconia Cigonya blanca  Cigüeña Blanca White Stork 60 MD E
Plegadis falcinellus Capó reial  Morito Común Glossy Ibis 232 D MA
Platalea leucorodia Becplaner  Espátula Común Eurasian Spoonbill 2 MD E
Phoenicopterus roseus Flamenc  Flamenco Común Greater Flamingo 157 D MA
Milvus milvus Milà reial  Milano Real Red Kite 1 D E
Aquila pennata Àguila calçada  Águila Calzada Booted Eagle 1 D E. FC
Circus aeruginosus Arpella vulgar  Aguilucho Lagunero Occidental Western Marsh Harrier 8 D MA
Pandion haliaetus Àguila pescadora  Águila Pescadora Osprey 3 MD PA
Falco tinnunculus Xoriguer comú  Cernícalo Vulgar Common Kestrel 3   A
Gallinula chloropus Polla d’aigua  Gallineta Común Common Moorhen 9   A. Ad, J.
Porphyrio porphyrio Polla blava  Calamón Común Purple Swamphen 5 D A
Fulica atra Fotja vulgar  Focha Común Eurasian Coot 510   MA
Charadrius hiaticula Corriol gros  Chorlitejo Grande Common Ringed Plover 42 D A
Charadrius alexandrinus Corriol camanegre  Chorlitejo Patinegro Kentish Plover 2   A
Actitis hypoleucos Xivitona  Andarríos Chico Common Sandpiper 2   A
Tringa nebularia Gamba verda  Archibebe Claro Common Greenshank 3   A
Tringa totanus Gamba roja vulgar  Archibebe Común Common Redshank 6   A
Chroicocephalus ridibundus Gavina vulgar  Gaviota Reidora Black-headed Gull 160   MA
Chroicocephalus genei Gavina capblanca  Gaviota Picofina Slender-billed Gull 2 D PA
Larus audouinii Gavina corsa  Gaviota de Audouin Audouin's Gull 2 D PA
Larus fuscus Gavià fosc  Gaviota Sombría Lesser Black-backed Gull 7   A
Larus michahellis Gavià argentat  Gaviota Patiamarilla Yellow-legged Gull 112   MA
Sterna sandvicensis Xatrac becllarg  Charrán Patinegro Sandwich Tern 23   A
Chlidonias hybrida Fumarell carablanc  Fumarel Cariblanco Whiskered Tern 1   PA
Columba livia Colom roquer  Paloma Bravía Rock Dove 5   MA
Streptopelia decaocto Tórtora turca  Tórtola Turca Eurasian Collared Dove 60   Pobles
Alcedo atthis Blauet Martín Pescador Común Common Kingfisher 5 D A
Galerida cristata Cogullada vulgar  Cogujada Común Crested Lark 6   A
Hirundo rustica Oreneta vulgar  Golondrina Común Barn Swallow 23   MA
Saxicola rubicola Bitxac comú  Tarabilla Europea European Stonechat 1   M. A
Oenanthe oenanthe Còlit gris  Collalba Gris Northern Wheatear 2 D M. E
Cettia cetti Rossinyol bord Cetia Ruiseñor Cetti's Warbler 3   S. A
Cisticola juncidis Trist Cistícola Buitrón Zitting Cisticola 1   A
Pica pica Garsa Urraca Común Common Magpie 1   A
Sturnus vulgaris Estornell vulgar  Estornino Pinto Common Starling 44   MA
Passer domesticus Pardal comú  Gorrión Común House Sparrow 3   A. M,F
TOTAL D'ESPÈCIES: 53
LLEGENDA
DENSITAT ( D ) IMPORTÀNCIA ( I ) ALTRES
MA   :  Molt abundant MD   :  Molt destacat M      :  Mascle P     :   Petjades
A        :  Abundant D       :  Destacat   F        :  Femella Fg    :   Furgades
PA     :  Poc abundant S        :  Sentit (oïda) Exc  :  Excrement
E        :  Escàs Ad    :  Adult IND  :  Indefinit
J        :  Jove RE : Rar per l'època
FC :  Fase clara RR  : Raresa
FF :  Fase fosca dc  : de camí
* Nota: La llegenda i abreviatures són fetes sota el criteri del guia.
Ara gaudeix de les fotos…

Els companys de les Sortides ornitològiques guiades "Blauet Birding Tours/BBT" observant, des de l'aguait, la Llacuna de la Tancada. Foto: Jordi Jover.

Martinet Blanc (Egretta garzetta). Foto: Jordi Jover.

L'impressionant Àguila pescadora (Pandion haliaetus). Foto: Jordi Jover.

Els companys de les Sortides Ornitològiques, guiades "Blauet Birding Tours/BBT" observant les Salines de Sant Antoni

Cabussó emplomallat (Podiceps cristatus) amb el plomatge d'hivern. Foto: Jordi Jover.

El sempre "car" de veure, l'amagadís Bitó (Botaurus stellaris). Foto: Jordi Jover.

Panoràmica de l'extensa llacuna de l'Encanyissada, vista des del Pont del Través. Foto: Jordi jover.

Martinet Ros (Ardeola ralloides). Foto: Jordi Jover.

Sortides Ornitològiques, guiades, "Blauet Birding Tours/BBT" a: Parc Natural del Delta de l'Ebre, amb: (En peus) Neus, Ia, Montse, Tere, Ricard, Alfons, Luis, Susana (Ajupits) Jordi, Maria, Dani, Rosa i Àngel.

 
Gràcies a tots per assisitir
Una abraçada,
Dani